about DUENDE

DUENDE:

Kapela Duende osciluje od latinskoamerické hudby a flamenca přes fusion až po jazz-popové skladby. Jejich tři studiová alba jsou důkazem velkého autorsko-interpretačního rozpětí a jsou opřena o výrazné osobnosti současné hudební scény. Autorem hudby je kytarista Tomislav Zvardoň, který si přizval ke spolupráci v Duende peruánské hudebníky Carlo Zeggaru a Vlado Urlicha, jež tvoří kompaktní celek, doplněný ještě o pianistu Kryštofa Pobořila a baskytaristu Jaroslava Janka. Výsledný zvuk je podpořen osobitým pěveckým výrazem kubánské zpěvačky Adriany Asseff Rodrigez. Duende oslovuje posluchače nejen skvělou interpretací vlastních písní a hravostí v improvizacích, ale především nezaměnitelným zvukem i pestrým repertoárem.

Aktuálním albem je nahrávka ,,Garden of me“, jež vyšla na labelu Warner music v roce 2017. 

…………………………

Duende mají na svém kontě tři studiová alba včetně zatím poslední nahrávky pro major label Warner Music – Garden Of Me. „Při psaní hudby mám rád, když se můžu nechat inspirovat různými hudební žánry a míchat je dohromady. Od jazzu, který mi dává svobodu, přes rytmicky zajímavou latinskoamerickou a africkou hudbu až po flamenco. Je pro mne vždy určitá výzva vše zabalit do písničkové formy s dostatečně velkým prostorem pro improvizaci, která je nedílnou součástí každého koncertu,“ vysvětluje kapelník a výhradní autor hudby Duende – Tomislav Zvardoň, který současně působí v kapele Laura a Její tygři, v orchestru muzikálu Rocky či v mezinárodním jazzovém orchestru Kentonmania Bigband. V minulosti spolupracoval např. s Bárou Basikovou, Oskarem Petrem, Janem Saharou Hedlem, Blankou Šrůmovou nebo Tam Tam Orchestra.

A neméně atraktivní hudební minulost mají i jeho spoluhráči – na postu baskytaristy se v Duende střídají Jaroslav Janek (dříve Michal Pavlíček, David Koller, Milan Cais, Kamil Střihavka atd.) a Petr Tichý (který spolupracoval jak s Českou filharmonií tak s Tonyou Graves či Idou Kellarovou). “Latino feeling” umocňuje rytmika peruánských hudebníků Carla Zeggary (mj. Vivaldiano) a Vlada Urlicha (mj. Mezcla Orquesta, Vivaldiano, Vlado Urlich Band). Nad tím vším se klene výrazný hlas kubánské zpěvačky a skladatelky Adriany Asseff.

Duende odehráli stovky koncertů, při kterých ovládli i pódia nejvyhlášenějších tuzemských festivalů jako Colours Of Ostrava nebo Trutnov Open Air a jsou pravidelnými hosty renomovaného pražského klubu Jazz Dock.

Oficiální tisková zpráva 

Nové album Duende, to je svobodný let mezi jazzem, popem, flamencem i africkou hudbou.

Multižánrová skupina Duende vydala svoje třetí album Garden of Me. Oproti předchozí tvorbě je snad ještě žánrově uvolněnější, stále z něj ovšem číší radost a energie. Album pokřtila 14. září v pražském klubu Jazz Dock.

Garden of Me je především o potěše z hraní a tvůrčí svobodě: „Při psaní hudby mám rád, když se můžu nechat inspirovat různými hudební žánry a míchat je dohromady. Od jazzu, který mi dává svobodu, přes rytmicky zajímavou latinskoamerickou a africkou hudbu až po flamenco. Je pro mne vždy určitá výzva vše zabalit do písničkové formy s dostatečně velkým prostorem pro improvizaci, která je nedílnou součástí každého koncertu,“ vysvětluje Tomislav Zvardoň, kapelník Duende a výhradní autor hudby, a dodává: „Přál jsem si, aby nové album bylo hodně akustické, syrové, pravdivé, bez zbytečného přikrášlování, samplů a elektroniky. Je na něm slyšet velké ovlivnění flamencem, které je pro mne právě synonymem syrovosti, opravdivosti, exprese a vyjádření vnitřních pocitů či světů.“


Duende začalo koncertovat  v roce 2007, kdy zároveň vychází singl „Can’t Swear“ (2007).  V roce 2008 vydává debutové album  „Za Branou“ (2008) a na podzim roku 2009 vychází druhé CD „New Words In The Dictionary, na kterém zpívá finalistka gruzínské soutěže Georgian Idol Ketevan Tughushi. S Duende se v současné době setkáváme na pódiích klubů a festivalů nejen v České republice (např. mezinárodní festival Colours of Ostrava“, „Trutnov Open Air Festival“ atd.). V současné době vychází třetí CD Duende Garden Of me. Více informací najdete v historii kapely.

Autor o projektu:

„Mám rád, když se můžu inspirovat různými hudební žánry a míchat je dohromady. Od jazzu, který mi dává svobodu, přes rytmicky zajímavou latinskou a africkou muziku až po flamenco, které je pro mne více o expresi a napětí. To vše zabalit do písničkové formy s dostatečně velkým prostorem pro improvizaci. Krom zvuku elektrické kytary bych rád více používal akustické a etnické nástroje jako charango, flamengo kytaru, chonguri atd.“

…. „Tento koncept mi dává absolutní svobodu. Rád bych díky tomu přizval ke kratší či delší spolupráci mé oblíbené muzikanty a přátele všech možných žánrů. Chystáme spolupráci se skvělými trumpetisty, perkusionisty ale i kytaristy a dalšími mými kamarády a kolegy z celého světa. Díky tomu by mohl být každý koncert tak trochu originálem“  :)

DUENDE 2019

7

DUENDE LIVE JAZZDOCK PRAHA

DSCF0162
DSCF0019
duende_new1 copy
2014 JamSession © All rights reserved.